SÍTO

TISK

JIŽ OD ROKU 1995

SÍTOTISK

Sítotisk je tisková technika, která patří do skupiny průtisku. Při tisku se tisková barva protlačuje skrze průchodná místa v šabloně, šablona je fixována na sítotiskovou tkaninu, kde neprůchodná místa netisknou a průchodná místa umožňují průtisk barvy síťovinou.

Sítotisk je ze všech dostupných technologií nejvhodnější pro tisk samolepek do exteriéru, protože dosahuje nejvyšší vrstvy barvy, čímž vzniká maximální odolnost vůči povětrnostním vlivům a otěru.

Volba grafiky je však omezena. Tato technologie není příliš vhodná pro tisk grafiky s vysokým rozlišením, používá se hlavně pro vektorovou grafiku tam, kde je zapotřebí docílit konsistentních ploch. Pro jednoznačné zadání barevných odstínů se běžně používá škála PMS Pantone.

 

Požadovaná grafika se tiskne po jednotlivých barvách, odstíny se nemíchají rastrovými přechody nebo vzájemným překrytím. Pro zadání s vyšším počtem barev může být proto výhodnější použití levnější technologie, je třeba ovšem zvážit fakt, že žádná jiná technologie nemůže zaručit takovou trvanlivost, jako sítotisk (vybledlá reklama přestává být reklamou, začíná být ostudou).

Výhody a nevýhody